„Zamrzlé rameno“ je jako vykolejený vlak.
Zamrzlé rameno je pojem pro bolestivý stav, při němž bolí rameno při torzi a zvedání ruky. Postižení se těžko oblékají (nemohou dát např. ruku v rotaci dozadu do kabátu ), nemohou spát na boku a mají problém se učesat (nezvednou ruku). Klasická léčba je zdlouhavá, může trvat až 1 rok a řeší se opichy.
„Mechanismus“ zamrznutí je přitom celkem jednoduchý. Vlivem pádu, úrazu nebo stresu dojde ke stažení a postupně až křeči svalů. Ty postupně nepatrně vyosí – posunou kosti a kůstky v oblasti žeber, hrudní a časti i krční páteře, kosti paže a kůstky zápěstí.
Celý kosterní systém paže pak připomíná vykolejení posledního vagónu vlaku. Ten také nakloní, posune a poškodí několik navazujících vagónů a posléze zastaví celý vlak. V případě zamrzlého ramene znehybní ruku.
Při terapii je proto důležité pracovat s celým systémem paže. Nezačínáme ale od ramene, kde je bolestivost největší a tělo se logicky manipulacím brání, ale od zápěstí. Po jeho uvolnění je možné jemně přejít k předloktí až postupně k pletenci ramennímu. Křeč v paži postupně povoluje. Jemnou a citlivou manipulací se tak dá v rámci jedné návštěvy odstranit bolest zhruba na 80%. Zbytek bývá odstraněn při kontrolní návštěvě spolu se závěrečnou shiatsu masáží celé oblasti.
Stejně jsem dnes postupovala při ošetření klientky. Té se při vstávání z lehátka po kosmetickém ošetření zamotala hlava a spadla na rameno. Po 4 měsících bolestí, kdy jí lékaři nabízeli opichy, přišla na terapii. Po hodině odešla téměř bez bolesti s velice uspokojivou hybností paže.